W czasie jazdy na rowerze ważną rolę odgrywa nie tylko jakość Twojego jednośladu, ale też to, jak jesteś ubrany. Prawidłowo dobrana odzież ma sprawić, że przesadnie się nie spocisz, ale równocześnie unikniesz wychłodzenia organizmu przy jeździe w wietrze albo deszczu. Nieocenione mogą się okazać chusty na szyje. Jaka jeszcze odzież okaże się właściwa na rower? Wszystko zależy oczywiście od pogody, ale podpowiadamy kilka uniwersalnych rozwiązań.
Latem wystarczy koszulka
Podstawą garderoby rowerzysty w ciepłe dni powinna być koszulka z krótkim rękawem i spodenki kolarskie. Koszulki do jazdy na rowerze są wykonywane z tkanin termoaktywnych. Dzięki temu zapobiegają przegrzaniu, pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę. Droższe modele oferują również dodatkową ochronę przed słońcem. Jeszcze ważniejsze od koszulki będą jednak spodenki. Komfort siedzenia na siodełku w czasie jazdy zapewnia specjalna wkładka – najlepiej, by nie była wykonana z gąbki, a z żelu. W zależności od własnych upodobań można zdecydować się na spodenki z szelkami lub bez. W tych pierwszych łatwiej będzie szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają wybierać się w dłuższe trasy. Przydatne w czasie letnich wypraw z pewnością będą też okulary przeciwsłoneczne. Na wycieczkę rowerową warto także zabrać ze sobą worek plecak. W takim bagażu będziemy mogli schować najpotrzebniejsze nam podczas trasy rzeczy.
Jak się ubrać na rower wiosną i jesienią?
Na rowerze jeździ się jednak nie tylko latem. Wiosną i jesienią można podziwiać niezwykle malownicze widoki, jakie oferują choćby małopolskie trasy rowerowe – Gorlice, Nowy Sącz czy Nowy Targ pozwalają cieszyć oczy bliskością gór i przyrody. W czasie pory przejściowej trzeba być jednak przygotowanym na nieco inne warunki niż latem, zwłaszcza niższą temperaturę i zimny deszcz.
Z tego powodu niezbędne jest dodatkowe ocieplenie tułowia. Sama koszulka już nie wystarczy – nieodłącznym elementem wiosennych i jesiennych przejażdżek jest kurtka lub bluza. To drugie rozwiązanie przyda się na nieco cieplejsze dni, ale trzeba uważać, by bluza nie namokła. Wybierając kurtkę należy z kolei szukać takiej, która połączy dwie ważne zalety: pozwoli naszej skórze oddychać, ale nie będzie przepuszczać wiatru. W niższych temperaturach dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem przyda się także nogom – w tym przypadku warto zdecydować się spodenki 3/4.
Jazda na rowerze zimą
Zapaleni miłośnicy rowerów nie rezygnują z nich również wtedy, gdy dokoła śnieg i mróz. W zimowych warunkach najlepiej sprawdza się ubiór na tak zwaną cebulkę, czyli założenie na siebie kilku warstw odzieży. Każda z nich powinna być jednak wykonana z materiałów termoaktywnych, w przeciwnym razie tkaniny znajdujące się bezpośrednio na skórze szybko staną się mokre.
Zimą warto postawić na koszulkę z długim rękawem, a na nią założyć ocieplaną bluzę lub polar. Wierzchnią warstwę powinna stanowić kurtka chroniąca przed śniegiem i wiatrem. Nogi zimą trzeba bezwzględnie zabezpieczyć długą nogawką, dobrym wyborem mogą być przylegające do ciała getry. Ważne będą także buty i rękawiczki – najlepiej wodoodporne. Do tego wykonane z syntetycznych materiałów skarpety, które zminimalizują ryzyko przepocenia stóp.
Kask dla bezpieczeństwa
W czasie jazdy na rowerze powinniśmy również odpowiednio zadbać o swoją głowę. Nie chodzi tylko o zabezpieczenie jej przed letnimi promieniami słońca i zimowym chłodem. Bez względu na pogodę, ryzyko urazów czaszki przy ewentualnym wypadku pozwoli zminimalizować kask. Na rynku dostępne są różne rodzaje kasków rowerowych, przystosowane do poszczególnych typów aktywności na rowerze, takich jak jazda po szosie czy w górach. Na zimę warto zaopatrzyć się w kask posiadający specjalny daszek.
A może szukasz też plecaka dla dziecka? Informacje na ten temat czekają w kolejnym artykule: Wpływ plecaka na zdrowie dziecka. Na co trzeba uważać?