Cenione w Azji i Afryce, dziś znajdują coraz więcej zwolenników w Polsce. Daktyle to niezwykłe źródło energii, które od wieków pomagało ludziom nabierać sił. Nad Wisłą są dostępne przede wszystkim w postaci suszonych owoców, koncentrujących ich wyjątkowe właściwości. Daktyle suszone: jak jeść te owoce? Najlepiej bez obaw, bo mogą je spożywać nawet kobiety w ciąży.
Gdzie rosną daktyle?
Daktyle to owoce daktylowca właściwego, znanego lepiej po prostu jako palma daktylowa. Te drzewa, które mogą osiągać wysokość nawet 40 metrów, nie występują obecnie w stanie dzikim. Ludzie uprawiają je jednak już od starożytności, przede wszystkim na suchych terenach wyróżniających się gorącym latem. Dziś najwięcej daktylowców rośnie w południowo-zachodniej Azji, na północy Afryki oraz w południowej części Stanów Zjednoczonych. Na jednym drzewie może wyrosnąć nawet ponad tysiąc owoców. Świeże daktyle mają kilka centymetrów długości i jedną pestkę w środku. Wyróżniają się słodkim smakiem.
Daktyle suszone – kalorie i właściwości
Do Polski daktyle docierają głównie pod postacią suszonych owoców. Już świeże daktyle zawierają stosunkowo niewiele wody i są cenione ze względu na swoją wartość energetyczną. Po odparowaniu wody ich właściwości są jeszcze bardziej skoncentrowane. 100 gramów suszonych daktyli to aż 277 kcal, co wiąże się z wysoką zawartością cukru. Eksperci zalecają, by dziennie zjadać jedną, 30-gramową porcję tych suszonych owoców.
Już to pozwoli cieszyć się ich niezwykłymi właściwościami. Energia i słodki smak to bowiem nie wszystko. W suszonych daktylach można odnaleźć również liczne substancje o korzystnym wpływie na zdrowie człowieka. Wśród nich są witaminy A, B6, C, E i K, kwas foliowy, wapń, fosfor i magnez. Suszone daktyle są również świetnym źródłem potasu.
Jak suszone daktyle wpływają na organizm? Jest w nich sporo błonnika, który ma dobry wpływ na działanie jelit. W daktylach odnaleziono również antyoksydanty, które wzmacniają odporność. Liczne witaminy są z kolei przydatne w czasie przeziębień i infekcji, a potas wspomaga pracę serca.
Daktyle suszone: jak jeść?
Przy zakupie suszonych daktyli trzeba zwrócić uwagę na opakowanie i szerokim łukiem omijać owoce, które dodatkowo zabezpieczono przy użyciu konserwantów. Naturalne i ekologiczne daktyle można natomiast wykorzystać w kuchni w różny sposób. Podstawa to oczywiście daktyle funkcjonujące jako samodzielna i zdrowa, choć słodka przekąska.
Daktyle suszone to jednak również idealny dodatek do różnego rodzaju ciast. Dzięki swojej słodyczy nadają się do dietetycznych deserów, w których mogą śmiało zastąpić cukier. Można ich użyć również jako farszu do pierożków, a także sporządzić z nich syrop, który będzie stanowić doskonały dodatek do koktajli czy porannej owsianki.
Suszone daktyle i suszone owoce w ciąży
Suszone daktyle, żurawina czy suszone śliwki – w ciąży bez obaw można sięgać po tego rodzaju przekąski. Wystarczy tylko pamiętać, by spożywać je z umiarem. Nadmierne objadanie się suszonymi daktylami może mieć zresztą niezbyt ciekawe skutki nie tylko dla kobiet spodziewających się dziecka. Te owoce spożywane w dużych ilościach mają bowiem właściwości przeczyszczające.