Suszona żurawina jest jednym z najpopularniejszych suszonych dodatków w naszych kuchniach. Te owoce wzbogacają smak wielu dań, u wielu osób sprawdzają się także jako samodzielna przekąska. Suszona żurawina w ciąży to z kolei przysmak niektórych kobiet. Czy to bezpieczny smakołyk w oczekiwaniu na narodziny dziecka? Przedstawiamy najważniejsze fakty na temat suszonej żurawiny.
Suszona żurawina – właściwości
Żurawina, którą znamy z naszych stołów, to żurawina wielkoowocowa. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie jest uprawiana również w Polsce. Owocuje ciemnoczerwonymi, kwaśnymi jagodami. Z tego powodu dużą popularnością cieszy się suszona żurawina, która nabiera nieco cierpkiego, ale i słodkawego smaku.
W owocach żurawiny ceni się jednak także zawartość substancji odżywczych. Można w nich bowiem znaleźć dużo błonnika i witamin: C, B5, B6, E oraz K1. Żurawina obfituje również w minerały, wśród których są żelazo, jod i potas. Stanowi też źródło antyoksydantów, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek.
Suszone morele czy suszone daktyle – kalorie w owocach, z których odparowała woda, są bardziej skoncentrowane. Podobnie jest z suszoną żurawiną, która jest zdecydowanie bardziej kaloryczna niż ta zerwana prosto z gałęzi. 40 gramów wysuszonych owoców – co odpowiada mniej więcej wadze garści żurawiny – zawiera 123 kcal. To wartość porównywalna z dwoma świeżymi jabłkami lub plastrem żółtego sera.
Suszona żurawina – na co jest dobra? Zastosowanie owoców
Suszona żurawina trafia na nasze stoły przede wszystkim w postaci deserów. Te owoce wzbogacają smak ciast, galaretek czy musli, można je dodawać również do jogurtu oraz sałatek. Są cenione także jako dodatek do mięs, zwłaszcza pieczeni. Z żurawiny przygotowuje się także herbatę.
Dlaczego warto dodawać suszoną żurawinę do różnych potraw albo traktować ją jako zdrową przekąskę? Substancje zawarte w tych owocach pomagają w wielu problemach ze zdrowiem. Od dawna uważa się, że mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego. Bioflawonoidy, które także możemy znaleźć w żurawinie, zapobiegają z kolei powstawaniu zakrzepów – ich spożywanie jest więc formą profilaktyki chorób układu krążenia. Substancje zawarte w żurawinie powinny również pomóc w dbaniu o jamę ustną oraz prawidłowe funkcjonowanie żołądka.
Suszona żurawina w ciąży – czy to bezpieczne?
Suszona żurawina w ciąży często stanowi przekąskę dla przyszłych mam. Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania jej w tym stanie, w dodatku obecne w niej minerały to konieczny element diety kobiet w ciąży, a także mam karmiących piersią. Warunkiem bezpiecznego korzystania z właściwości tych owoców jest oczywiście jedzenie ich z umiarem. Nie chodzi tylko o dużą zawartość kalorii, ale również o uniknięcie problemów żołądkowych, które może spowodować nadmiar żurawiny.