Maska antysmogowa do biegania – jakie filtry i oznaczenia powinna posiadać?

Autor
maska antysmogowa do biegania

Maseczka antysmogowa do biegania to must have każdego biegacza, trenującego na świeżym powietrzu – zwłaszcza zimą. Jak nadążyć za stale rozwijającym się rynkiem antysmogowych gadżetów i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie, jeśli temat jest nam zupełnie obcy? Przychodzimy z pomocą! W maseczkach antysmogowych do biegania najważniejsze są filtry – to one chronią nasze płuca przed szkodliwymi związkami chemicznymi zawartymi w smogu. Jak odczytywać oznaczenia producentów? Jakie filtry powinny posiadać najlepsze maseczki antysmogowe do biegania i nie tylko? Podpowiadamy! 

Maska antysmogowa do biegania – rodzaje filtrów 

Maska antysmogowa może posiadać trzy rodzaje filtrów. Różnią się od siebie zarówno stopniem ochrony przez szkodliwymi substancjami, jak i poziomem cyrkulacji powietrza.

  • Filtr węglowy – najpopularniejszy filtr w maseczkach antysmogowych, który wykorzystuje dynamiczny węgiel aktywny do wykrywania zanieczyszczeń. Może zapewniać ochronę na różnych poziomach, choć najlepiej wybrać ten, który wyłapuje 99% wszystkich pyłów. Będzie odpowiedni nie tylko podczas biegania, ale także codziennego funkcjonowania, zwłaszcza dla alergików – filtruje również wszelkiego rodzaju pyłki i inne alergeny.
  • HEPA – filtry typu HEPA posiadają naładowane elektrostatycznie cząsteczki, dzięki czemu odznaczają się dużą skutecznością zatrzymywania zanieczyszczeń o rozmiarze większym niż 0,3 mikrona. Radzą sobie także z bakteriami, pierwotniakami i wirusami na poziomie co najmniej 99,97%.
  • Węglowy + HEPA – filtr łączony oferuje największe zabezpieczenie przed szkodliwymi substancjami, choć ma swoje wady. Oddycha się przez niego ciężej, niż przez pozostałe filtry, dlatego nie sprawdzi się w formie maseczki antysmogowej do biegania ani żadnego innego wysiłku fizycznego. 

Maska antysmogowa do biegania – jak często zmieniać filtr?

Aby maska antysmogowa działała prawidłowo, jej filtr musi być regularnie wymieniany. Przydatność filtra najlepiej sprawdzać po jego kolorze – gdy z białego robi się szary, daje znak, że czas się go pozbyć. Taka wymiana powinna mieć miejsce po około 10 godzinach użytkowania. Po ich upływie, w maseczce gromadzą się bakterie i drobnoustroje, niebezpieczne dla układu oddechowego. W zależności od tego, przez jak długo nosisz maskę antysmogową podczas treningu, tak często będziesz zmuszony do wymiany filtra. Wraz z upływem czasu, nauczysz się rozróżniać, który filtr jest zdatny do użytku, a który już nie.

Maska antysmogowa do biegania – oznaczenia

Producenci maseczek antysmogowych umieszczają na nich wiele oznaczeń, których nie zrozumie żaden maseczkowy laik. Co więc symbolizuje dane oznaczenie?

  • R – maseczka antysmogowa nadaje się do wielokrotnego użytku
  • NR – maseczka antysmogowa nie nadaje się do wielokrotnego użytku i można ją nosić przez nie więcej niż 8 godzin
  • FFP – to oznaczenie mówi o klasie ochrony filtra. FF1 oznacza najniższą ochronę przed szkodliwymi związkami chemicznymi (na poziomie 80%), F2 – średnią (na poziomie 94%), a FF3 najwyższą (na poziomie 99%).
  • CE – maseczka antysmogowa spełnia wszystkie wymagania, zarówno te prawne jak i techniczne
  • D – jeśli maseczka antysmogowa posiada oznaczenie D, świadczy to o pozytywnym przejściu testu na zatkanie pyłem dolomitowym. Takie maseczki szczególnie poleca się osobom, które często mają styczność z pracą w zapylonym pomieszczeniu, np. budowlańcom.

Maska antysmogowa do biegania – certyfikaty

Każdy producent maseczek antysmogowych powinien posiadać na swojej stronie internetowej listę certyfikatów, jakie dana maseczka posiada. Certyfikat potwierdzający skuteczność maseczki antysmogowej wydaje niezależny Instytut Badawczy CIOP. Przeprowadza restrykcyjne badania i testy potwierdzające jej ochronę przed szkodliwymi związkami chemicznymi zawartymi w smogu. 

Rate this post
Kategorie artykułu:
Bez kategorii·Sport i ćwiczenia

Comments are closed.