Artykuł sponsorowany
Okno już dawno przestało być jedynie pragmatycznym otworem w ścianie. Nowoczesne modele, obok znakomitej funkcjonalności i parametrów technicznych, produkowane są z poszanowaniem zasobów naturalnych oraz z zachowaniem najlepszej estetyki. Kompromis nie wchodzi dziś w grę. Wymagający inwestorzy otrzymują cały pakiet wartości dodanych, bo bezproblemowa eksploatacja interesuje domowników tak samo, jak przyciągający uwagę design. Dlatego warto pochylić się nad wachlarzem możliwości i wybrać kolory okien, które dodadzą powabu elewacji i umiejętnie podkreślą charakter aranżacji.
Kolory okien – uniwersalna, biała klasyka
Najpopularniejszą oraz najbardziej uniwersalną barwą jest ponadczasowa biel. Idealnie sprawdza się jako dopełnienie minimalistycznych kompozycji. Zastosowanie ram okiennych w tym kolorze uwydatnia jasną i przestronną perspektywę domowej przestrzeni. Biel dobrze absorbuje światło i sprawia, że wnętrze nabiera miękkości oraz lekkości, co jest wyjątkowo pożądane w ulubionej estetyce skandynawskiej czy rustykalnej. Nie ma więc mowy o nudzie, bo harmonia i prostota są kwintesencją wielu współczesnych aranżacji niejako w opozycji do obecnych chaotycznych czasów.
Okna antracytowe – hit współczesnych aranżacji
Obok subtelnej klasyki użytkownicy coraz częściej wybierają modne okna antracytowe. Antracyt to ciemny, głęboki odcień szarości, ciemniejszy niż grafit, podążający w kierunku czerni, jednak jaśniejszy i subtelniejszy. To kolor niezwykle wyrafinowany, ale też dość wymagający. Pokrywając nim ściany pomieszczenia, możemy doprowadzić do trudnej w odbiorze aranżacji, wręcz przytłaczającej. Należy operować nim ostrożnie i z wyczuciem. Dlatego doskonale odnajdzie się na smukłych profilach, podkreślając elegancki rys przestrzeni z charakterem. Okna antracytowe fantastycznie wkomponują się w ceglane ściany wnętrza industrialnego i wydobędą więcej wdzięku z estetyki loftowej. W klastycznym wystroju zadadzą prawdziwego szyku, a w stylu glamour staną się intrygującym kontrapunktem dla złotych i srebrnych dodatków.
Okna aluminiowe – moda na świetną jakość i dobry styl
Drewniana stolarka otworowa powoli odchodzi do lamusa, bo wysokie ceny i wymagający odpowiedniej pielęgnacji surowiec stają się zbyt problematyczne. Świetną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań są nowoczesne modele wykonane z trwałego, wytrzymałego i plastycznego PVC i ALU. Okna aluminiowe zyskały uznanie deweloperów oraz indywidualnych inwestorów dzięki jakości wykonania, doskonałej funkcjonalności i zachwycającej estetyce. Zarówno stolarkę plastikową, jak i okna aluminiowe można bez problemu pokryć każdą wymarzoną barwą z palety RAL. Butelkowa zieleń, granat, czerwień? Nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco zaszaleć.
– Okna aluminiowe są odporne na korozję oraz niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, a więc deszcz, śnieg, nadmierna wilgotność oraz intensywne nasłonecznienie nie powodują uszkodzeń, wypaczeń czy zmiany wyglądu – mówi Mariusz Kudas, ekspert OknoPlus. – Stolarki aluminiowej nie pokryje mech, nie zniszczy pleśń czy grzyb. A dzięki zastosowaniu odpowiednich pakietów szybowych innowacyjne modele idealnie wpisują się w projekty domów energooszczędnych i pasywnych, bo osiągają najwyższy poziom termoizolacyjności – dodaje.
Kolory okien – coś dla miłośników natury
Okna antracytowe i czarne dodadzą elegancji każdemu wnętrzu. Białe ramy dopasują się do wielu lubianych stylów opartych na jasnych barwach i subtelnych dodatkach. A co z drewnem? Dziś okna aluminiowe czy plastikowe doskonale opanowały sztukę imitacji. Drewnopodobne rozwiązania to propozycja dla poszukujących jeszcze bliższego kontaktu z naturą. Zachwycające oddanie faktury, doskonałe odwzorowanie usłojenia i różne tonacje brązu królują dziś w modnych aranżacjach z tym samym świetnym efektem.
– Innowacyjne modele okienne wiernie oddają wybarwienie różnych gatunków drewna, dzięki czemu staną się zachwycającym elementem kompozycji niejednego intrygującego wnętrza – mówi Mariusz Kudas, ekspert OknoPlus. – Dobrze znane i cenione odcienie takie jak sosna, buk i wiśnia znakomicie ocieplą wystrój utrzymany w klimacie tradycyjnym lub rustykalnym. Nieco bardziej nietypowe tonacje spod znaku Woodec Alpine czy Woodec Concrete wydobędą oryginalny rys przestrzeni loftowej i industrialnej – dodaje.
Kolory okien – różne oblicza brązu
Wybierając okna winchester czy złoty dąb, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki efekt chcemy osiągnąć, choć w obu przypadkach będzie on z pewnością olśniewający. Złoty dąb jest nieco cieplejszy i ciemniejszy, wpadający w odcień pomarańczy. Pasuje do wykończenia wnętrza, w którym na pierwszy plan wysuwa się klasyczna elegancja. Kolor winchester jest mniej nasycony, to subtelniejszy, bardziej wybielony odcień dębu z tradycyjnym usłojeniem i ciepłymi refleksami. Dzięki swojemu stonowaniu idealnie sprawdzi się jako dopełnienie estetyki minimalistycznej.
Czasami warto jednak wyjść trochę poza bezpieczne rozwiązania i postawić na oryginalne, niebanalne i wyróżniające kolory okien. A tu ogranicza nas tylko wyobraźnia!