Artykuł sponsorowany
Prowadzenie salonu fryzjerskiego wymaga zaopatrzenia się w niezbędne sprzęty i akcesoria. Usprawniają one pracę fryzjera, zapewniają komfort zarówno jemu, jak i klientowi oraz gwarantują wykonanie usługi na najwyższym poziomie. Jakie są narzędzia fryzjerskie i jakie jest ich przeznaczenie? Przeczytaj nasz artykuł, by zdobyć wiedzę na ten temat.
Jakie są narzędzia fryzjerskie? To warto mieć
Narzędzi fryzjerskich jest cała masa. Różnią się one wyglądem, wielkością i przeznaczeniem. Niektóre będą zajmować więcej miejsca, inne spokojnie zmieszczą się w szufladzie. O jakich narzędziach mowa? Sprawdź poniżej.
Pomocnik fryzjerski
To niewielkie i lekkie szafki z szufladami, w których możesz umieścić wszystkie podręczne akcesoria. Dostosuj pomocnik fryzjerski do swoich potrzeb i przy zakupie zwróć uwagę na ilość szuflad oraz ich pojemność. Mebel wyposażony w kółka, dzięki którym można szybko i bez wysiłku przesunąć go w dowolne miejsce, określany jest jako wózek fryzjerski.
Pomocnik pozwoli utrzymać porządek w miejscu pracy. Umożliwi segregację drobnych akcesoriów i zapobiegnie ich gubieniu. Wykonany z wysokiej jakości materiałów posłuży Ci naprawdę długo.
Na pomocniku fryzjerskim możesz trzymać wszystkie niezbędne akcesoria.
Fotel
Jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego salonu fryzjerskiego. Wybierz taki z odpowiednio miękkim siedziskiem, żeby zapewnić komfort klientowi podczas wykonywania różnorodnych zabiegów. Dzięki wbudowanej regulacji fotel bez problemu dopasuje się do wzrostu użytkownika i pozwoli dotrzeć w każde miejsce na głowie. Ciekawy design doda Twojemu wnętrzu oryginalności i wyjątkowości.
Myjnia
Bez niej trudno o pielęgnację i stylizację włosów. Zadbaj o to, by miała wygodny fotel z odpowiednio wyprofilowanym siedziskiem, podłokietnikami i osłoną na kark. Dodatkowy element, taki jak podnóżek, podniesie komfort klienta w trakcie wizyty.
Ceramiczna misa powinna być na tyle głęboka, by bez problemu dotrzeć do wszystkich partii włosów – zarówno podczas mycia, jak i spłukiwania farby. Zwróć uwagę, czy pomieści najpotrzebniejsze w danym momencie produkty i akcesoria. Trzymając je na misie, usprawnisz wykonywanie danej usługi. W nieco droższym modelu znajdziesz opcję masażu wibracyjnego.
Konsoleta
Odpowiednie wyposażenie salonu wiąże się także z zakupem konsolety. Jest to jednocześnie funkcjonalny mebel i element dekoracyjny. Powinien jak najlepiej wpisywać się w wystrój Twojego zakładu fryzjerskiego. Konsola ma odpowiedniej wielkości lustro, dzięki któremu klient będzie mógł na bieżąco kontrolować kolejne etapy wizyty. Lustro potrafi też bardzo dobrze rozświetlić pomieszczenie, szczególnie jeśli wymaga optycznego powiększenia.
W meblu tym znajdziesz również szafki do przechowywania narzędzi i kosmetyków fryzjerskich. Nowoczesna konsoleta jest wyposażona w gniazdka elektryczne, które umożliwiają szybkie podpięcie sprzętu elektrycznego.
Sprzęt elektryczny
Usprawni i przyspieszy wykonywanie wszelkich czynności na włosach. Do tej kategorii zaliczyć można m.in. infrazon stojący lub wiszący. Taki sprzęt skróci czas wykonywania zabiegów chemicznych oraz pielęgnacyjnych na włosach. Inne jego nazwy to nawilżacz fryzjerski i sauna fryzjerska. Kupując niezbędne akcesoria do swojego salonu, spotkasz się też z suszarką hełmową. Poradzi sobie ona o wiele lepiej z suszeniem włosów niż ta klasyczna.
Przyda Ci się także prostownica, lokówka oraz maszynka do strzyżenia. O porządek w miejscu pracy zadba automatyczny odkurzacz, a o sterylne narzędzia – sterylizator wysokotemperaturowy. Ciekawą opcją jest podgrzewacz do ręczników, który dodatkowo pozbędzie się bakterii nagromadzonych na ich powierzchni.
Taboret
Nazywa się go też hokerem fryzjerskim. To specjalne krzesło, które pełni dwie bardzo ważne funkcje w pracy fryzjera. Po pierwsze, zapewnia ono odpoczynek w trakcie wykonywania długiej i pracochłonnej usługi. Po drugie, dzięki wbudowanej regulacji, z łatwością dopasujesz swoją pozycję do wzrostu klienta. Popularnym modelem jest taboret z siedziskiem w kształcie siodła. Hoker może być także wyposażony w oparcie, które da wytchnienie plecom.
Fartuch
Ochroni odzież przed zabrudzeniem, zniszczeniem lub uszkodzeniem przez produkty fryzjerskie. Materiał, z którego jest wykonany, nie chłonie wody. Wbudowane kieszenie ułatwią przechowywanie drobnych narzędzi. Dzięki nim fryzjer będzie miał pod ręką wszystko, co jest mu aktualnie potrzebne. Regulacja pasków na szyi i w talii umożliwi dopasowanie fartucha do dowolnej sylwetki. To funkcjonalny i estetyczny gadżet.
Fartuch chroni odzież fryzjera przed zabrudzeniem.
Ręcznik
Bawełniany ręcznik wykazuje odporność na działanie wybielaczy, farb i antyoksydantów. Oprócz tego dobrze wchłania wodę, która czasem spływa klientowi po twarzy czy szyi. Jest przyjemny w dotyku, dlatego umili zarówno pracę fryzjera, jak i długą wizytę klienta. Alternatywą dla ręcznika będzie turban, wykorzystywany np. przy olejowaniu włosów.
Kuferek
To opcja idealna dla mobilnych fryzjerów. Kuferek możesz bezpiecznie przetransportować dzięki wbudowanym kółkom i wygodnej rączce. W niektórych modelach może pojawić się doczepiany stolik. Zapewni on przyjemniejszą i efektywniejszą pracę. Pojemna komora główna oraz boczne kieszenie pomieszczą wszystkie niezbędne akcesoria, których będziesz potrzebować przy wykonywaniu usługi w domowych warunkach.
Peleryna
Osłoni ciało i odzież klienta przed zachlapaniem w trakcie zabiegu na włosach. Jest niezastąpiona także w trakcie strzyżenia. Elastyczny pas wokół szyi zminimalizuje ryzyko dostania się pod nią włosów. Peleryna dodatkowo jest wodoodporna i ma uniwersalny rozmiar, dlatego dopasuje się do klienta o różnych gabarytach.
Peleryna osłania klienta podczas wykonywania zabiegów fryzjerskich.
Podnóżek
Podniesie komfort klienta podczas dłuższej wizyty. Dzięki niemu będzie on mógł delikatnie unieść nogi poprzez umieszczenie stóp na specjalnym podwyższeniu. Kiedyś ukryty pod konsoletą, teraz stanowi świetne uzupełnienie wystroju salonu. Podnóżek może być wolnostojący lub mocowany do podłogi czy ściany.
Uchwyt
Posłuży do przechowywania oraz wygodnego dostępu do różnych narzędzi fryzjerskich. Dzięki uniwersalnemu rozmiarowi wejdą do niego zarówno małe, jak i duże akcesoria. Możesz zamontować go zarówno na ścianie, jak i na konkretnym meblu. Dodatkowo ochroni narzędzie przed uszkodzeniem i pomoże w zachowaniu jego czystości.
Małe akcesoria
Do cięcia włosów przydadzą się degażówki oraz nożyczki typu curved, crane, rotated czy relax. W celu dokładnego rozczesania włosów koniecznie użyj klasycznego grzebienia. Pomocny okaże się także grzebień do wyciskania fal, strzyżenia, robienia koka czy tapirowania. Sięgając po karkówkę fryzjerską, poradzisz sobie z usunięciem resztek kosmetyków czy obciętych włosów.
Zaopatrz się też w szeroki, wąski lub skośny pędzel do nakładania farby. Przy pomocy klipsów łatwo wydzielisz konkretną partię włosów. Używając jednorazowych czepków, zapobiegniesz spływaniu z głowy użytych produktów. Dzięki okrągłej szczotce w szybki i prosty sposób nadasz włosom pożądany kształt. Jak widzisz, małe akcesoria robią wielką robotę.
Prostownica i lokówka to niezbędne narzędzia w pracy fryzjera.
Na co zwracać uwagę, kupując narzędzia fryzjerskie?
Stawiaj na wysokiej jakości materiały
Kupuj tylko te produkty, które są wykonane z trwałych i odpornych materiałów. Stawiaj na stal nierdzewną, tytan czy wyroby ceramiczne. Masz wówczas pewność, że narzędzia długo Ci posłużą, będą odporne na korozję oraz zapewnią wysoką jakość świadczonych usług. Odpowiednie materiały to gwarancja efektywnej pracy i zadowolenia klientów.
Kieruj się opiniami użytkowników
Przed zakupem narzędzi fryzjerskich warto zapoznać się z recenzjami i opiniami osób, które już je testowały. Autentyczne doświadczenia użytkowników pozwolą ocenić jakość narzędzi, ich trwałość, wygodę użytkowania oraz ewentualne wady. Szukaj rekomendacji na forach branżowych, w grupach dla fryzjerów czy w recenzjach sklepów internetowych. Opinie innych fryzjerów pomogą podjąć najlepsze decyzje.
Odpowiednie narzędzia pozwalają na wykonanie usług fryzjerskich na najwyższym poziomie. Dobrze dobrane akcesoria to nie tylko komfort użytkowania, ale też efektywniejsza praca i maksymalnie zadowolony klient.