Artykuł sponsorowany
Naszyjniki ze stali chirurgicznej z powodzeniem wykonasz sama w domu. Spróbuj swoich sił, jeżeli rękodzielnicze prace sprawiają Ci przyjemność. To też świetny pomysł na oryginalny prezent. Jak zrobić naszyjniki ze stali chirurgicznej? Zobacz w naszym artykule.
Jak zrobić naszyjniki ze stali chirurgicznej? Niezbędne akcesoria
Żeby wykonać naszyjniki ze stali chirurgicznej, koniecznie zaopatrz się w niezbędne akcesoria. Dzięki nim będziesz miała wszystko pod ręką i Twoje naszyjniki na pewno się udadzą.
Koraliki lub kamienie jubilerskie
To podstawa Twoich naszyjników. Różnią się od siebie kolorem, kształtem i wielkością. Do wyboru masz koraliki szklane, akrylowe, nabijane cyrkoniami, w formie rurek, gładkie, ceramiczne czy fasetowane. Ciekawym rozwiązaniem są wyroby z modeliny lub personalizowane koraliki z umieszczonymi na nich literkami.
Jeżeli zależy Ci na naturalnych dodatkach, przypadną Ci do gustu takie kamienie, jak jaspis, obsydian, piryt, hematyt czy szafir. Nie da się ukryć, że te minerały są zdecydowanie bardziej wyjątkowe. Możesz je jednak łączyć z koralikami i tworzyć oryginalne, niepowtarzalne projekty.
Pamiętaj, by wszystkie dodatki przełożyć do szczelnego pojemnika z przegródkami lub kilku mniejszych. W ten sposób nie pogubisz ich i nic nie będzie się ze sobą mieszać. Tyczy się to także pozostałych, drobniejszych elementów.
Zawieszki
Ostatnio są bardzo popularną alternatywą dla koralików czy kamyków. Zawieszki ze stali chirurgicznej w kolorze złotym lub srebrnym są małe i delikatne, ale za to bardzo efektowne. Występują w kształcie piórka, gwiazdki, serduszka, nutki czy czterolistnej koniczynki. Modne zawieszki mogą też przybierać formę chwosta czy tzw. celebrytki. Wszystko zależy od tego, czy wolisz bardziej subtelny, czy zjawiskowy efekt.
Odpowiednie zapięcia
Przed przystąpieniem do robienia naszyjników, kup zapięcia. Mogą one być zarówno posrebrzane, jak i pozłacane. Klasyczne mają średnicę 14 lub 16 milimetrów. Dostępne są też zapięcia z zaciskami, ozdobne, które będą pięknie prezentowały się na karku oraz karabińczyki. Każde z tych zapięć zabezpieczy Twoją biżuterię przed przypadkowym jej zdjęciem, ułatwi też jej zakładanie i zdejmowanie. Wykonane ze stali chirurgicznej, nie będą czernieć, rdzewieć czy matowieć. To niewielkich rozmiarów, ale niezwykle ważny element naszyjników.
Ogniwka i sprężynki
Pierwsze z nich mają okrągłe pierścienie i służą głównie do łączenia elementów biżuterii. Otwarte ogniwka trzeba ręcznie zamknąć. Sprężynki natomiast to okrągłe kółka z mechanizmem sprężynowym. Dzięki niemu otwarcie i zamknięcie ich jest banalnie proste. Sprężynki natomiast są stosowane przede wszystkim w zapięciach lub do mocowania zawieszek na łańcuszku. Nie zapomnij o tych elementach, decydując się na ręcznie robione naszyjniki.
Dodatkowe akcesoria
Rękawiczki ochronne
Ochronią nie tylko Twoje dłonie, ale zabezpieczą też wszystkie wykorzystywane elementy przed zabrudzeniem. Dzięki nim Twoja praca będzie czysta i komfortowa. Używając bawełnianych rękawiczek zwiększysz precyzyjność ruchów, a Twoja skóra będzie swobodnie oddychać.
Odpowiednie oświetlenie
Jeżeli naturalne światło nie wystarczy, zaopatrz się w małą, giętką lampkę. Dzięki swojej nietypowej konstrukcji jesteś w stanie dopasować ją do swoich potrzeb. Bez problemu przybliżysz taką lampkę bez nadmiernego unoszenia rąk.
Pudełko na biżuterię
Przyda Ci się, jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć stworzone przez Ciebie naszyjniki. Biżuteria będzie oryginalnym prezentem dla kogoś bliskiego? Pudełko to świetny sposób na oryginalne jej zapakowanie. Poszukaj takiego, który jest wyściełany w środku miękkim materiałem.
Naszyjniki z kolorowych koralików lub kamieni muszą mieć odpowiednie zapięcia.
Niezbędne narzędzia
Bez nich wykonanie naszyjników nie byłoby możliwe. Pomogą Ci w przygotowaniu trwałych i bezpiecznych dla skóry ozdób.
Linka jubilerska
Nazywa się ją też żyłką jubilerską. Daje możliwość połączenia półfabrykatów z koralikami lub kamieniami. Dzięki lince ze stali chirurgicznej Twoje naszyjniki będą trwałe i długo Ci posłużą. Dodatkowo nie musisz obawiać się o swoją wrażliwą skórę – surowiec, z którego powstała, jest hipoalergiczny. Jeżeli masz do zrealizowania kilka projektów na biżuterię, zaopatrz się w srebrną lub złotą linkę na szpuli. Pomyśl też, jakiej grubości będziesz potrzebować. W Gal-Art najcieńsza ma 0,3 mm, a najgrubsza 1,13 mm.
Łańcuszki
W porównaniu do linki, łańcuszki są bardziej elastyczne i estetyczne, ale im mniejsze mają oczka, tym gorzej z ich wytrzymałością. Wybierz te niewielkich rozmiarów, jeśli zależy Ci na bardzo delikatnych naszyjnikach. Grubsze i większe zarezerwuj na masywniejsze projekty. Łańcuszki ze stali chirurgicznej również występują w kolorze srebrnym i złotym.
Profesjonalne szczypce
Najbardziej uniwersalne są szczypce płaskie. Służą do precyzyjnego trzymania, formowania, wyginania czy prostowania konkretnych elementów biżuterii. Gumowy uchwyt pozwala na dokładne operowanie narzędziem. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z ręcznie robionymi naszyjnikami, nie ma potrzeby kupować dodatkowych szczypiec.
Miarka krawiecka
Przy pomocy miarki krawieckiej idealnie określisz długość swoich naszyjników. Przyjmuje się, że standardowe mają 45-60 cm. Jeśli chcesz wykonać naszyjniki dopasowane do konkretnego rozmiaru, wykorzystaj miarkę do zmierzenia obwodu szyi.
Klej jubilerski
Służy do trwałego łączenia elementów biżuterii. Stal chirurgiczna, ze względu na swoją twardość, wytrzymałość oraz odporność na korozję, wymaga użycia klejów, które są nie tylko mocne, ale także elastyczne i odporne na wilgoć, temperaturę oraz działanie środków chemicznych. Sprawdzi się tutaj klej cyjanoakrylowy czy epoksydowy.
Igła jubilerska
To specjalistyczne narzędzie, niezastąpione przy nawlekaniu drobnych elementów. Igła jest zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić łatwe umieszczenie zbyt małych lub zbyt delikatnych koralików. Zaopatrz się w nią, jeśli decydujesz się na bardzo delikatne, wymagające precyzji naszyjniki.
Szczypcami utniesz odpowiednią długość linki jubilerskiej.
Naszyjniki ze stali chirurgicznej – wykonanie krok po kroku
Po zakupieniu i przygotowaniu odpowiednich narzędzi, pora na wykonanie Twoich pierwszych naszyjników. Trzymaj się tych kroków, a zobaczysz, jakie to proste!
Krok 1. Zaplanuj oryginalny projekt
Zacznij od przygotowania oryginalnych projektów. Możesz zainspirować się stroną https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej-naszyjniki, na której znajdziesz piękne, przykuwające uwagę modele. Naszkicuj na kartce, co chcesz na nich umieścić, zastanów się nad kolorystyką swojej biżuterii i pamiętaj o najmniejszych detalach. Dzięki temu Twoje naszyjniki będą dopracowane w każdym calu.
Projekt biżuterii na kartce pomoże Ci w wykonaniu naszyjników ze stali chirurgicznej.
Krok 2. Przygotuj linki
W pierwszym etapie odmierz właściwą długość linek. Dla naszyjników ze stali chirurgicznej standardowa długość wynosi zwykle około 40-50 cm. Następnie utnij je w odpowiednim miejscu przy pomocy szczypiec jubilerskich. Zainwestuj w odpowiednio ostre narzędzie ze sprawdzonego źródła, żeby cięcie było precyzyjne.
Jeśli wcześniej nie tworzyłaś biżuterii, możesz zachować lekki zapas materiału. Zbędnego nadmiaru linek łatwo się później pozbędziesz, ale dołożenie kilku centymetrów nie będzie już możliwe. Następnie zabezpiecz końce żyłek klejem, aby uniknąć drapania skóry i zwiększyć trwałość swoich naszyjników. Jeżeli korzystasz z łańcuszków, przejdź do kolejnego kroku.
Krok 3. Nawlecz koraliki
Pora na nawlekanie koralików, kamieni naturalnych lub zawieszek. Połóż przed sobą wykonane wcześniej projekty, żeby niczego nie pominąć. Zacznij od nawlekania największych elementów, np. dużych koralików, masywniejszych kamieni czy długich zawieszek.
Upewnij się wcześniej, czy nie potrzebują one ogniwka lub sprężynki – to połączy je z linką. W takiej sytuacji rozszerz lekko ogniwko i zaciśnij je, gdy otoczy wybrany element. Po umieszczeniu dużych dodatków w strategicznych punktach łatwiej będzie Ci przejść do tych drobniejszych.
Krok 4. Zamocuj zapięcia
Ostatnim krokiem jest zamocowanie wybranych przez Ciebie zapięć. Solidne umieszczenie tych stalowych elementów w naszyjnikach to zadanie równie ważne jak pozostałe. Robiąc to dokładnie i wybierając stal chirurgiczną, masz gwarancję estetycznego wykonania oraz trwałości biżuterii.
Użyj ponownie szczypiec do otwarcia ogniwka, na którym zamocujesz zapięcia. Następnie zaciśnij je dobrze, by w żadnym przypadku nie wypadły. Upewnij się, że wszystko jest mocno przymocowane.
Robienie naszyjników w domu sprawi Ci dużo radości.
Krok 5. Przetestuj biżuterię
Twoja biżuteria jest prawie gotowa. Sprawdź jeszcze, czy naszyjniki po zapięciu na szyi przyjmują odpowiedni kształt. Przetestuj zapięcia, dzięki którym stalowe dodatki nie będą się zsuwały i spadały. Teraz możesz cieszyć się ręcznie wykonanymi naszyjnikami i podarować je bliskiej osobie w prezencie.
Starannie wykonane naszyjniki potrzebują odpowiedniego przygotowania. Zgromadź odpowiednie narzędzia i stwórz biżuterię według oryginalnego, niepowtarzalnego projektu.