Co zrobić z gałęziami po wycince drzew? Sprawdź, jak je wykorzystać!

Autor
co zrobić z gałęziami po wycince drzew - porady

Przycinanie drzew i krzewów to ważna czynność, którą wykonuje się podczas prac przydomowych. Dzięki temu działaniu rośliny rosną zdrowe, a ogród wygląda na uporządkowany. Często jednak nie do końca wiadomo, co zrobić z gałęziami po wycince drzew. Okazuje się, że istnieją ciekawe sposoby na praktyczne wykorzystanie tych bioodpadów. Sprawdź!

Co zrobić z gałęziami po wycince drzew? Praktyczne zastosowania

Gałęzie, które zostają po porządkach w ogrodzie, zajmują miejsce i wyglądają nieestetycznie. Wyrzucanie ich wraz z odpadami zmieszanymi czy palenie jest zabronione. Zamiast tego, możesz je wykorzystać i sprawić, że będą jeszcze użyteczne!

Ściółka dla roślin i nie tylko

Odpady z drzew są często długie i nieporęczne. W takiej postaci rzadko można z nimi cokolwiek zrobić. Jednak, gdy poddasz je zmieleniu – mogą być niezwykle przydatne w twoim ogrodzie. Jak to zrobić? Będziesz potrzebował do tego rozdrabniacza do gałęzi, który służy do cięcia gałęzi na drobny miał. 

Jest to niezwykle przydatne urządzenie, które wykorzystuje się zarówno w przydomowych ogrodach, jak i profesjonalnych sadach. Jeśli nie wiesz, jaki sprawdzi się u ciebie, przeczytaj https://lubin.miasta.pl/jaki-rozdrabniacz-do-galezi-dowiedz-sie-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze. Znajdziesz tam omówienie różnych modeli tego urządzenia o napędzie elektrycznym oraz spalinowym.

co zrobić z gałęziami po wycince drzew ogrodowych
Rozdrabniarka do gałęzi pomaga pozbyć się dużych fragmentów roślin i przetworzyć je na drobne zrębki.

Uzyskane zrębki świetnie sprawdzają się jako ściółka do roślin. Pełni ona wiele użytecznych funkcji. Obsypane nim krzewy i kwiaty zyskują izolację termiczną – nie dochodzi do ich wyziębienia ani przegrzania. Ponadto, regulowane jest pobieranie wody. Podczas opadów deszcz nie wnika bezpośrednio w glebę, a gdy jest susza – zatrzymuje wilgoć. 

Zrębki z gałęzi mogą posłużyć ci również do obsypania ścieżek w ogrodzie. W ten sposób zyskają one efektowny wygląd i będą przy tym ekologiczne. Ściółka nie nagrzewa się latem tak jak inne typy nawierzchni np. beton, dzięki czemu można spacerować po nich nawet gołą stopą. Z kolei rozsypana na przydomowym placu zabaw amortyzuje ewentualny upadek dziecka.

Żywopłot

Ścięte gałęzie często nadają się do ponownego zasadzenia. W ten sposób można przedłużyć ich życie w formie urokliwego żywopłotu. Najpierw zwróć uwagę na kondycję ścinek i wybierz tylko te, które są zdrowe. Dobrze, aby sadzonki miały widoczne pędy i rozwinięte korzenie. 

Jeśli chcesz, aby żywopłot szybko rósł i był odporny, wybierz właściwe rośliny. Dobrym wyborem będą tuje, ligustry i graby. Odpowiednia pora na sadzenie żywopłotu z gałązek to późna jesień i wczesna wiosna – idealna pora na przycinki w ogrodzie.

Kompost

Drobne ścinki gałęzi możesz rozsypać w swoim kompostowniku. Tu także przyda ci się rozdrabniacz z dobrymi ostrzami. Uwzględnij grubość i twardość gałęzi w swoim ogrodzie, aby urządzenie zdołało im sprostać. Podpowiedź, który mechanizm cięcia wybrać, znajdziesz na https://masterglass.pl/2025/01/13/jaki-rozdrabniacz-do-galezi-frezowy-czy-nozowy-poradnik/. 

Gałęzie będą się powoli rozkładać, ale doskonale wzbogacą kompost. Pamiętaj, że w kompoście powinni znaleźć się tylko zdrowe gałęzie. Wrzucenie do niego tych objętych chorobą może spowodować rozprzestrzenienie się jej do obsypanych nawozem roślin. 

Do palenia w wędzarni

Choć palenia stosów gałęzi w ogrodzie zakazuje prawo, można je wykorzystać w przydomowej wędzarni. Do tego najlepiej sprawdzą się drzewa liściaste, takie jak akacja, bez dąb lub buk. Dobrze, aby gałęzie zostały odpowiednio rozdrobnione na zrębki. Piece wędzarnicze wyposażone są w wąską szufladę, do której nie zmieszczą się duże kawałki drewna. 

Oczywiście użyte drzewo musi być zdrowe i odpowiednio suche, dlatego nie nadadzą się do tego młode, pełne soku pędy.

praktyczne sposoby na użycie ściętych gałęzi
Zdrowe gałęzie można ukorzenić i stworzyć z nich żywopłot. Giętkie i długie fragmenty sprawdzą się do wykonania miotły.

Schronienie dla jeży

Jeśli sterta gałęzi z boku ogrodu nie stanowi dla ciebie problemu – wykorzystaj ją do stworzenia dla jeży schronienia na zimę. Podczas jesieni te urocze zwierzęta szukają miejsca do hibernacji, a ty możesz im to ułatwić. Kopczyk z gałęzi i liści w zupełności do tego wystarczy. Zwróć uwagę, aby wybrać odpowiednie miejsce na domek, do którego nie będą miały dostępu inne zwierzęta, np. pies.

Tradycyjna miotła

Znana od pokoleń i uznana za swoją prostotę wykonania i zastosowanie. Do jej zrobienia przyda ci się długi kij, np. pozostałość po starej miotle oraz długie gałęzie. Ważne, aby były one cienkie i dość gibkie, np. fragmenty wierzby lub brzozy. Przywiąż je drutem ciasno do trzonka i gotowe. Takie narzędzie posłuży ci bardzo długo, a na koniec będziesz mógł wyrzucić je bez obaw na kompost.

Wiesz już, że ścięte gałęzie mają wiele praktycznych zastosowań w ogrodzie. Ich zrębki mogą posłużyć jako ściółka, kompost, a nawet nadadzą się do wędzenia. Dłuższe fragmenty wykorzystaj do stworzenia miotły lub domku dla jeży do hibernacji. To tak wiele ekologicznych rozwiązań przy niewielkim nakładzie sił!

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Comments are closed.